05. 12. 2016 | Výber farieb

Teória farieb

Výber farby pre Váš nový projekt môže byť niekedy oveľa frustrujúcejšie, ako jeho samotná výroba. Bude ružová pasovať so zelenou? Nebude žltá príliš kričať? A čo ak budú čierna a sivá budiť nudný dojem? Tieto a mnohé iné otázky si kladie nejedna / nejeden z nás. 

farebna_kombinacia_vlny_vlna_priadzePreto by sme Vám chceli tento výber uľahčiť nielen farebnými schémami, ktoré za Vás už niekto vymyslel, ale aj krátkym vysvetlením, ako to vo svete farieb funguje.


 

Farby ovplyvňujú našu náladu, pocity a dokážu vyzdvihnúť (ale i uškodiť) našej postave :) Farebná kombinácia sa často odvíja od tzv. farebného kruhu (obrázok dole) pomocou ktorého si môžete vybrať tú Vašu novú kombináciu. Na tomto kruhu rozlišujeme teplé a studené farby. Medzi teplé farby patria napr. červená, oranžová, žltá, ktoré v nás vedia vyvolať pocit radosti či štastia. Sú to veselé farby a často sa používajú počas leta. Naopak studené farby ako modrá, fialová, zelená tlmia, upokojujú a pôsobia profesionálne.

 

Farby rozdeľujeme taktiež na primárne, ku ktorým patria červená, žltá a modrá. Kombináciou dvoch primárnych farieb dokážeme pripraviť sekundárne farby a zmiešaním jednej primárnej a jednej sekundárnej farby nám vzniknú terciárne farby.

Vzťah medzi jednotlivými farbami je veľmi dôležitý a z tohto hľadiska rozoznávame analogické (podobné) alebo komplementárne (doplnkové).

Analogické - podobné farby

Farby, ktoré sa nachádzajú vedľa seba patria do skupiny "analogických". Vhodne sa kombinujú, no ich nevýhodou (ako pre koho) je, že nevytvoria veľký kontrast.

Komplementárne - doplnkové farby

Ak si chcete upliesť či uháčkovať niečo konstrastnejšie, v tom prípade si môžete vybrať farby, ktoré sa na farebnom kruhu nachádzajú oproti sebe.

Analogicko - komplementárne farby

Takáto kombinácia využíva oba aspekty, napr. dve farby, ktoré sú podobné a jednu, ktorá je výrazne odlišná. 


 Pri výbere viacerých farieb sa používa taktiež tzv. štvorec alebo obdĺžnik, ktorý poukáže na farby, ktoré sa k sebe hodia, či už podobnosťou alebo doplkovosťou.  Či sa už budete riadiť takýmto farebným kruhom alebo náhodným výberom, nezabudnite, že farebné kombinácie sú všade okolo nás, musíme iba otvoriť oči a začať ich vnímať. A ak potrebujete jedinečnú inšpiráciu, prejdite sa po lese, doprajte si piknik na lúke a inšpirujte sa tou najkvalifikovanejšou umelkyňou - prírodou :) 

farebna_kombinacia_schema farebna_kombinacia_schema

farebna_kombinacia_schema farebna_kombinacia_schema