08. 02. 2017 | Írska čipka

Čo je írska čipka a odkiaľ sa vzala

Írska čipka predstavuje špecifický druh háčkovanej čipky, ktorá vzniká pospájaním jednotlivých prvkov ako napr. kvetov, hviezd, lístkov, vejárikov a iných nešpecifikovaných vzorov.


Už desiatky rokov predstavuje neodmysliteľnú súčasť írskej kultúry, no rozšírila sa prevažne po hladomore po 1840-tych rokoch, kedy ženy poznali a vedeli šiť, vyšívať a háčkovať a tak netrvalo dlho a írska čipka uzrela svetlo sveta.


Pre mnohé rodiny predstavovala írska čipka vykúpenie z hladomoru. Po jeho pominutí mnohí ľudia zabudli na zlé časy a zanevreli na toto jedinečné umenie. A bohužiaľ, v dnešnej technologickej a uponáhľanej dobe si ľudia ručné práce prestali vážiť a naša konzumná spoločnosť nás naučila očakávať všetko takmer zadarmo.

Ručná práca je však krásna, pretože do nej vždy vkladáme kúsok seba, a to nie len v podobe nášho času, ale taktiež trpezlivosti a lásky. A práve trpezlivosť je niečo, čo si budete vedieť pri háčkovaní írskej čipky precvičiť :)

Nenechajte sa odradiť pri prvých známkach neúspechu. Výsledný kúsok bude stáť za to, pretože bude Váš. Vyrobený Vašimi zlatými rukami.

V poslednej dobe sme zaznamenali narastajúci záujem o ručné práce - pletenie i háčkovanie, a začíname si oprašovať základy, ktoré nás ešte kedy učili naše mamky či staré mamy. Taktiež si začíname viac vážiť ručnú prácu, pretože ak ju robíme samy, vieme si predstaviť koľko námahy stojí uháčkovanie jednej čiapky, či upletenie detských papučiek.


Výrobky z írskej čipky môže nosiť ktokoľvek - veľkí, malí, dospelí, či deti. Írska čipka nie je viazaná iba na jeden typ výrobku. Všetko, čo sa dá uháčkovať môže svojim spôsobom obsahovať prvky írskej čipky. Od šiat, kabátov cez šatky, sukne, až po tielka, svetríky, či kabelky.


Môžete ju zahliadnuť na nevestiných šatách, ako súčasť plesovej štóly či saka, ktoré si zoberiete v pondelok do roboty, aby Vám pozdvihlo náladu. Írska čipka sa taktiež skrýva v tom krásnom letnom tielku či skvostnej kabelke, ktorú si zoberiete na dovolenku. Veľmi rýchlo ulahodí očiam a podmaní si Vás svojou nadčasovosťou.


Krása írskej čipky je v tom, že sa nemusíte držať zaužívaných postupov. Popustite uzdu fantázie a vymyslite si vlastné prvky a ich rozloženie, či farebné kombinácie, ktoré budú odzrkadľovať Váš jedinečný štýl.


irska_cipka_krajka

irska_cipka_krajka

irska_cipka_krajka

irska_cipka_krajka

irska_cipka_krajka

cipka_irska_krajka