08. 02. 2017 | Írska čipka

Čo k írskej čipke potrebujete?

Predtým, ako sa pustíme do jednotlivých prvkov a ich popisov (aj s obrázkami) je nutné sa pozrieť na to, čo všetko potrebujeme.

K háčkovaniu írskej čipky potrebujete nápad (alebo čo by to na konci malo byť), jednotlivé prvky, z ktorých poskladáte Váš finálny výrobok, dostatok času a veľmi veľa trpezlivosti :)

No a potom samozrejme priadzu, zodpovedajúci háčik, v určitých prípadoch aj strih, či už z papiera alebo látky a samozrejme špendlíky, ktorými si jednotlivé prvky na strih čiastočne upevníte. Nechcete predsa, aby sa Vám to všetko poposúvalo, keď sa po Vašom stole preženie Váš domáci miláčik :)

Čo sa týka priadze, vo väčšine prípadov sa používa bavlnená priadza a je dôležitá, aby bola kvalitná. Keď sa už piplete s háčkovaním týchto prvkov, nebolo by príjemné, aby sa Vám to po čase začalo párať.

Výber priadze taktiež záleží od toho, čo sa chystáte vyrobiť. Pri háčkovaní delikátnej šatky či štóly môžete využiť jemné háčkovacie priadze, ako Kordonet, Snehurka, či Eldorado. Ak máte zálusk na svetrík, či tielko, môžete skombinovať hrubšie i tenšie háčkovacie priadze a k vyššie spomenutým napr. pridať aj Maxi či Scarlet. Vkombinovať však môžete aj  No a ak si do zimy chcete uháčkovať kabát, v tomp prípade samozrejme treba využiť hrubšie priadze ako základ a skombinovať ich s jemnejšími.


irska_cipka_krajka

 

Obľúbeným spôsobom je kombinácia hrubších a tenších priadzí, čím sa vytvorí tzv. 3D efekt, ako keby jednotlivé prvky vystupovali z celku. To znamená, že na kvety, lístky, či vejáriky môžete použiť napr. háčkovaciu priadzu Scarlet, a na samotné pospájanie týchto prvkov napr. Maxi, Eldorado či priadzu Maya.

Ak s háčkovaním začínate, odporúčame, aby ste sa najprv zdokonalili v klasickom háčkovaní, predtým ako sa pustíte do írskej čipky. Najmä preto, že sa používajú tenšie priadze (a tak ihneď nemusíte uvidieť výsledky, ako tomu je pri hrubších priadzach), dlhšie to trvá a práca by mala byť dokonalá :) Úprimne, kto občas neupustil nejaké to očko či stĺpik, ktoré pri klasickom háčkovaní môže skôr zaníknúť. Pri írskej čipke to bude vidno.

priadza_irska_cipka_vlna_krajka

 

Všetky naše háčkovacie priadze vhodné na výrobu írskej čipky nájdete tu: http://www.vlny.sk/hackovacie-priadze

hackovanie_irska_cipka_vlna_priadza

Ak rozmýšľate nad inými pre začiatok, stačí sa pozrieť na niektoré naše kategórie vľavo.